Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Zgadzam się Więcej informacji

BLOG

Zadośćuczynienie za śmierć dziecka nienarodzonego

Czy można domagać się zadośćuczynienia za śmierć dziecka, które się jeszcze nie narodziło? Pytanie na pierwszy rzut oka wydaje się nieco 'abstrakcyjne' a może nawet absurdalne. Nic bardziej mylnego, tematem zajmował się już dwukrotnie Sąd Najwyższy, ostatnio w sprawie o sygnaturze III CSK 113/14. Życie, jak widać, dostarcza sądom coraz trudniejsze przypadki, a sądy, w zgodzie z przepisami prawa, muszą te przypadki sprawiedliwie ocenić.


Obie sprawy, rozstrzygane przez SN, ta powyżej, i wcześniejsza o sygnaturze I CSK 282/11, dotyczyły wypadków komunikacyjnych, w których zginęły kobiety w zaawansowanej ciąży, odpowiednio w 37 i 34 tygodniu. Różnica była tylko taka, że w jednej sprawie dziecko przyszło na świat – chociaż martwe – wskutek cesarskiego cięcia, w drugiej zginęło wraz z matką, w jej łonie. Pytanie, z jakim musiał zmierzyć się Sąd Najwyższy,dotyczyło możliwości przyznania zadośćuczynienia na rzecz dziadków nienarodzonych wnuków.


Podstawę roszczeń dziadków stanowił dodany przed kilku laty art. 446 § 4 Kodeksu cywilnego, który oprócz odszkodowania za pogorszenie sytuacji materialnej wskutek śmierci osoby bliskiej, umożliwia zasądzenie od sprawy (jego ubezpieczyciela) zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę i cierpienie doznane przez osoby najbliższe poszkodowanego-ofiary.


Sąd Najwyższy, w rozstrzygnięciu w sprawie ICSK 282/11, uznał, że od chwili poczęcia dziecko nienarodzone może być uważane przez rodziców (ale także dziadków) za dziecko (wnuka). Pomimo tego precendensowego rozstrzygnięcia, sądy niższej instancji, w sprawie rozstrzyganej przez SN pod sygnaturą III CSK 113/14, odmówiły dziadkom nienarodzonego zadośćuczynienia, argumentując, że skoro nie przyszedł on na świat, to nie stał się podmiotem praw.


Z tą argumentacją nie zgodził się Sąd Najwyższy, i po raz drugi potwierdził, że można przyznać zadośćuczynienie za spowodowaną deliktem śmierć dziecka jeszcze nienarodzonego, jeśli było zdolne do samodzielnego życia.Tworzy się więc już ugruntowana linia orzecznictwa Sądu Najwyższego w tym zakresie (na marginesie: prawnicy bardzo często posługują się terminem: ‘ugruntowana linia orzecznictwa’, jeżeli oczywiście potwierdza ona przedstawianą przez nich argumentację).


Jeszcze jedno na temat ostatniego orzeczenia: pomimo uznania, że orzeczenia sądu okręgowego i apelacyjnego były wadliwe, Sąd Najwyższy uznał, że wysokość przyznanego zadośćuczynienia (100 tys. zł) była odpowiednia, ponieważ uwzględniała fakt zaawansowanej ciąży zmarłej w wypadku, i nie ma podstaw do jej podwyższania. Pomimo więc, że zwycięstwo pełnomocnika skarżących przed SN było ‘pyrrusowe, chwała mu za wkład w powstanie ‘ugruntowanej linii…


data publikacji: 2014-11-30 13:00:09

Zobacz także:
Coraz więcej spraw o odszkodowania
Odszkodowania od linii lotniczych
Odszkodowanie za opóźniony lot kolejny raz przed Trybunałem Sprawiedliwości
Nowa ustawa o prawach konsumenta
Roszczenie o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia wobec rodziców sprawcy
Zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego
Odszkodowanie z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Święta i cd odszkodowania z AC z opcją stałej wartości pojazdu
Ubezpieczyciel powinien udowodnić, że źle wycenił pojazd
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Komentarze
Na razie brak komentarzy! Twój może być pierwszy!

Dodaj komentarz:
Komentarz ukaże się po jego zatwierdzeniu przez administratora.
OSTATNIO NA BLOGU
Atak teleinformatyczny na PLL LOT i feralny lot z Bodrum
Wakacyjne miesiące przeminęły, jak zwykle to bywa, szybko, za szybko. Wraz z letnim wypoczynkiem, skończył się także okres wzmożonych podróży lotniczych na zagraniczny wypoczynek. Wiele lotów było w tym okresie odwołanych i znacznie opóźnionych, co, jak już pisałem, uprawnia pasażerów do domagania się od linii lotniczych odszkodowania na podstawie unijnego Rozporządzenia nr 261/2004. Dzisiaj o dwóch takich przypadkach, o których głośno było także w mediach. 
więcej »